aktualności klasztoru Łódź wróć

Habemus papam


Marzec 14, 2013

W drugim dniu głosowania kardynałowie pod natchnieniem Ducha Świętego wybrali Następcę św. Piotra. Został nim Argentyńczyk, biskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio. Przyjął imię: Franciszek.

Tuż po godzinie 1900 nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie pojawił się biały dym wzbudzając ogromny entuzjazm wśród 100 tysięcy wiernych z Włoch i całego świata, zgromadzonych na Placu Świętego Piotra. O godzinie 2012 kardynał-protodiakon Jean-Louis Tauran ogłosił  “radość wielką; mamy papieża”. I wymienił imię nowego następcy św. Piotra.Nie został nim żaden z faworytów, lecz Argentyńczyk, biskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio. Przyjął imię: Franciszek.


Bracia i Siostry, dobry wieczór dla Was.

Wy wiecie, że obowiązkiem konklawe jest ofiarować Biskupa Rzymu. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie  wzięli jego z końca świata, ale jesteśmy tutaj. Dziękuję wam za przyjęcie. Za przyjęcie biskupa diecezji rzymskiej. Przede wszystkim chciałbym pomodlić sie za naszego biskupa emeryta Benedykta XVI. Módlmy się wszyscy razem za niego, aby Pan Bóg mu błogosławił, a Matka Boża go strzegła.

Zaczynamy tę drogę biskup – lud. To jest Kościół Rzymu, który przewodzi w miłości wszystkim Kościołom. Jest to droga braterstwa miłości i wzajemnego zaufania między nami. Módlmy się jeden za drugiego. Módlmy się za cały świat, aby było w nim wielkie braterstwo. Życzę wam, aby ta droga Kościoła, którą dzisiaj rozpoczynamy, była owocna dla ewangelizacji, dla tego pięknego miasta.

Chciałbym udzielić błogosławieństwa, ale proszę Was, módlcie się, aby Pan Bóg mnie błogosławił, aby Pan Bóg udzielił błogosławieństwa Biskupowi Rzymu. Uczyńmy najpierw chwilę ciszy na ten czas modlitwy za mnie.

Błogosławieństwo apostolskie Urbi et Orbi:

„Udzielę Błogosławieństwa wam i całemu światu, wszystkim kobietom i mężczyzną dobrej woli. Święci Apostołowie Piotr i Paweł, w których potęgę i władzę wierzymy, niech wstawiają się za nami u Pana. Przez modlitwę i zasługi błogosławionej Maryi zawsze Dziewicy, błogosławionego Michała Archanioła, świętego Jana Chrzciciela, świętych Apostołów Piotra i Pawła i wszystkich świętych, niech Bóg Wszechmogący zmiłuje się nad wami, a przebaczywszy wam wszystkie grzechy, niech Jezus Chrystus doprowadzi was do życia wiecznego. Amen.

Udzielam wam pełnego odpuszczenia i przebaczenia waszych grzechów, czasu na prawdziwą i owocną pokutę, serca zawsze skruszonego i poprawy życia, łaski i pociechy Ducha Świętego oraz wytrwania do końca w dobrych czynach niech wam udzieli Pan Wszechmogący i Miłosierny. Amen.

A błogosławieństwo Boga Wszechmogącego, Ojca i Syna, i Ducha Świętego niech zstąpi na was i pozostanie na zawsze. Amen.

Bracia i siostry, jeszcze raz wyrażam serdeczne podziękowanie za przyjęcie, teraz pozostawiam was, ale módlcie się za mnie, a kolejne nasze spotkanie już niebawem. Teraz udam się do Matki Bożej prosić ją, aby ona strzegła cały Rzym. Dobrej nocy i dobrego odpoczynku.

Tłumaczenie: Radio Maryja/Telewizja Trwam

Odpowiadając na prośbę Papieża pomódlmy się o Błogosławieństwo i Opiekę Bożą dla Niego. Odmówmy również modlitwę w intencji jego pontyfikatu.