aktualności klasztoru Łódź wróć

Solidarni z Aleppo


11 lutego, 2023

W poniedziałek, o godz. 4.12 zatrzęsła się ziemia w Turcji i w Syrii. Wstrząsy o magnitudzie 7,8 miały niespotykaną od 100 lat siłę i były odczuwalne również w Libanie, Jordanii i Palestynie. Trzęsienie ziemi spowodowało zniszczenia tysięcy domów mieszkalnych. Wyrwani ze snu w środku nocy ludzie wyszli na ulicę szukając bezpiecznego schronienia. Już pierwszego dnia tragedii życie straciło ponad 4 tysiące osób, a kolejne 16 tysięcy odniosło rany.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” natychmiast uruchomiły zbiórkę na pomoc mieszkańcom Aleppo (Syria). Posłujący tam Ojciec Bahjat Elia Karakach, proboszcz franciszkańskiej parafii św. Franciszka z Asyżu, z którą łódzka Caritas i Dom Wschodni współpracują w programie „Pierwszy Krok”, informuje, że potrzebny jest każdy rodzaj pomocy. W dniu trzęsienia ziemi w parafialnej kuchni wydano 2 tysiące posiłków dla mieszkańców Aleppo. Potrzebna jest pomoc doraźna w zakupie żywności i opału, a także w odbudowie zniszczonych mieszkań.

Gorąco zachęcam do włączenie się do prowadzonych zbiórek. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych organizacji i na ich profilach w mediach społecznościowych. Tam też znajdują się bieżące relacje z prowadzonych działań pomocowych.

W najbliższą niedzielę, 12 lutego, we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek w ramach akcji „Solidarni z Aleppo”. Zebrane datki za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Łódzkiej trafią bezpośrednio do Aleppo w Syrii.

Pamiętajmy również o modlitwie za dotkniętych trzęsieniem ziemi oraz tych, którzy niosą im pomoc.

+ Grzegorz Ryś

Metropolita Łódzki

Wpłat z tytułem „Solidarni z Aleppo” można dokonywać:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

90-507 Łódź, ul. Gdańska 111

Bank Pekao S.A. V O/Łódź: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077

z dopiskiem: „Solidarni z Aleppo”

Dostęp do zbiórek w Internecie:

https://www.caritas.lodz.pl/

http://domwschodni.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=WdU1yH7JL50