aktualności klasztoru Łódź wróć

Życzenia Świąteczne Boże Narodzenie 2012


Grudzień 24, 2012

Bóg staje się człowiekiem, aby zbawić człowieka – piszą ojcowie Kościoła na Zachodzie. Bóg staje się człowiekiem, aby człowiek stał się Bogiem – piszą ojcowie Kościoła na Wschodzie. Bóg staje się człowiekiem, aby człowiek wreszcie nauczył się być człowiekiem – dodajemy my. Bóg jest tak zakochany w życiu, że postanawia się wcielić. Cudowne musi być życie, skoro Bóg godzi się wcielić, stać się jednym z nas.

Paolo Curtaz, Mały Bóg w wielkim mieście

Drodzy Siostry i Bracia!

Tym cytatem z książki, którą czytam sam dla siebie przed Bożym Narodzeniem pragnę wyjść do Was z moimi życzeniami świątecznymi, popartymi modlitwą moich Współbraci w klasztorze.

Prawdy, o których pisze Paolo Curtaz, są powszechnie znane przynajmniej tym, którzy mają kontakt z teologią, jako swoją zawodową profesją. Chciałbym jednak, aby stały się dla każdego z Was materiałem do refleksji i przemyśleń związanych z czasem bożonarodzeniowym.

Pragnieniem moim jest, abyście doświadczali tych rzeczywistości nie tylko w czasie Świąt Bożego Narodzenia, ale w każdym dniu swojego ziemskiego życia, aby Wasza codzienność była przeniknięta tymi wielkimi prawdami, które można streścić w jednym: Bóg kocha, kocha do szaleństwa każdą i każdego z nas osobiście! To doświadczenie wylewa się wielkim strumieniem z doświadczenia betlejemskiej szopy!

Nie dajmy się ponieść ogólnoświatowemu pesymizmowi, minimalizmowi, ograniczeniom. Jezus Chrystus – prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek – przychodzi do nas i przypomina nam, że Ojciec stworzył wszystko i wszystkich „dobrym i bardzo dobrym” i pragnie, abyśmy w taki sposób próbowali patrzeć na siebie, na świat, mimo iż sprzysięgli się wielcy, aby nas przekonać, że jest inaczej. Komu wierzymy? Bogu, czy piewcom pesymizmu, którzy pragną zmusić nas do tego, że poza własnym czubkiem nosa nic nas nie powinno interesować?

Proszę mi wierzyć, ja dziś na nowo – a jest to moje 46. Boże Narodzenie – doświadczam tego samego, że samo wspomnienie o przyjściu Jezusa na ziemię, dokonuje już łaski pojednania, wprowadza pokój między ludźmi i skutecznie walczy z mocami Złego!

 Życzę Wam wszystkim takiego samego doświadczenia bliskości Boga, zanurzenia się w tym pokoju, który przynosi Jezus Dziecię. Niech dobry Bóg będzie z Wami podczas tego czasu łaski, jak również w codzienności Nowego 2013 Roku.

Karmelitańska Wspólnota modli się za Was gorliwie wypraszając obfitych łask Nieba dla każdej i każdego z Was.

Za wszelkie dobro, które jest naszym udziałem składamy serdeczne Bóg zapłać.

o. Krzysztof Wesołowski OCD
przeor i proboszcz