Historia

Do Łodzi Karmelici Bosi przybyli w czerwcu 1945 r. i osiedlili się przy byłym kościele ewangelicko – augsburskim, zbudowanym w roku 1935. Kościół ten został przekazany karmelitom przez ówczesne władze państwowe na prośbę prowincjała O. Józefa Prusa. Ostateczna regulacja prawna własności nastąpiła w roku 1960.

Dnia 12 XI 1974 r. przy kościele została erygowana parafia. Jej pierwszym proboszczem był O. Florian Knapik. W roku 1979 przystąpiono do budowy nowego klasztoru oraz pomieszczeń dla potrzeb duszpasterstwa parafialnego.

Po podziale Prowincji w 1993 r. przez ponad rok klasztor był siedzibą Nowicjatu i Postulatu. Dzisiaj skupia się przede wszystkim na działalności parafialnej, wychodząc naprzeciw potrzebom naszej dzielnicy i miasta. Obok działalności typowej dla każdej parafii, jak katecheza i udzielanie sakramentów, przy parafii od wielu lat działa Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”. Powoli rodzi się Centrum Kultury i Duchowości Karmelitańskiej „Fides et Ratio” w ramach którego Ojcowie proponują wykłady z zakresu teologii rodziny, filozofii i antropologii. Także dla małżeństw i rodzin otwarta jest grupa formacyjna im. o. Jana Brzany.

Od wielu lat przy klasztorze działają wspólnoty charyzmatyczne „Niebo jest tu” oraz „Grupa Chwały”, które organizują Wieczory Uwielbienia i Msze św. o uzdrowienie. Bardzo liczna Wspólnota Świeckiego Zakonu żyje i dzieli się duchowością Karmelu. Jak w każdej łódzkiej parafii działa u nas od wielu lat Asysta Parafialna, która troszczy się zarówno o wymiar praktyczny, jak i liturgiczny naszej parafialnej działalności. Ważną rolę w naszej posłudze pełni współpraca z Siostrami Karmelitankami Dz. Jezus (proces beatyfikacyjny ich Założyciela, o. Anzelma Gądka, jest w toku), oraz z Karmelitankami Bosymi z pobliskiego Julianowa.

Wspólnota obecnie (2020 r.) liczy 8 kapłanów, w tym dwóch emerytów.

Skip to content